גירושין

 

ההחלטה על גירושין אינה קלה, בוודאי כאשר לצד ההליך המשפטי המורכב, על בני הזוג לעזור לילדים להתמודד עם הבשורה על הפרידה והשינויים המלווים אותה. באיזה שלב צריך לפנות לקבלת ייעוץ משפטי? כיצד לספר לילדים על ההחלטה שלכם להתגרש? ואיך מתמודדים בצורה הטובה ביותר עם הסוגיות המשפטיות בהליך הגירושין? בשאלות חשובות ומעניינות אלו, יעסוק המאמר שלפניכם.

 

מתי לפנות לייעוץ משפטי?

התשובה לשאלה זו היא חד משמעית: מוקדם ככל האפשר. אם אתם בטוחים ברצונכם להתגרש, הרי שפנייה מוקדמת לעורך הדין, תאפשר לו את הזמן הנדרש לתכנן את האסטרטגיה המשפטית לטיפול בתיק ושמירה מיטבית על זכויותיכם בהליך זה. כמו כן, יוכל עורך הדין להנחות אתכם כיצד לפעול מעתה ואילך. למשל, לאסוף מסמכים כלכליים כדי להתכונן לטיפול בסוגיה של חלוקת הרכוש. גם אם אינכם משוכנעים כי פניכם לפרידה, ייעוץ משפטי יאפשר לכם לדעת היכן אתם עומדים ומה צפוי לקרות בהליך הגירושין. לא פעם, יש בנתונים הללו כדי לשנות את כיוון החשיבה ולקבל החלטה על פרידה, או דווקא לנסות ולשקם את קשר הנישואין. על מנת שפגישתכם הראשונה עם עורך הדין תהיה אפקטיבית, כדאי להגיע עם כל המסמכים שברשותכם, בין אם מדובר על תיעוד פיננסי ובין אם תיעוד של שיחות ביניכם הרלוונטיות לנסיבות הפרידה. חתמתם בעבר על הסכם ממון? הביאו עם את ההסכם לפגישה, יש לו חשיבות רבה.

 

בעת פנייה לקבלת ייעוץ משפטי, הקפידו לפנות לעורכי דין המתמחים בדיני משפחה ומייצגים בתיקי גירושין. למומחיות המשפטית ישנה חשיבות רבה מאוד בגירושין היות שמדובר בהליך מורכב וייחודי, אשר לו השלכות רבות על חייכם. לכן, אתם מוכרחים להיות מיוצגים על ידי עורך דין בעל שם בתחומו, אשר טיפל בתיקי גירושין רבים בהצלחה. כך תדעו שאתם בידיים טובות ומקצועיות ותקבלו את ההגנה המשפטית הטובה ביותר.

 

איך מספרים לילדים?

קיבלתם החלטה להתגרש. עתה יש לספר לילדים על כך ובהקשר זה חשוב שתזכרו כי ילדים זקוקים לתחושת ביטחון ויציבות בחייהם, כאשר ביתם ומשפחתם הם המקור העיקרי לביטחון שלהם. על כן, החלטתכם להתגרש תטלטל אותם, זאת לא ניתן למנוע. אולם, תוכלו להקל מאוד על ההתמודדות של הילדים עם הגירושין באמצעות העברת הבשורה על הפרידה בצורה מתאימה. אם כן, אתם שואלים – אז איך מספרים לילדים? כמובן שאין נוסחה אחת נכונה לכך והדבר תלוי בגילם של הילדים, באופיים ובמידת בגרותם. יחד עם זאת, ניתן להצביע על מספר קווים מנחים שכדאי לאמץ:

 

תכנון מראש: השיחה שבה תספרו לילדים על ההחלטה להיפרד, צריכה להיעשות בזמן ובמקום המתאימים. זוהי אינה השעה לספונטניות, אלא לתכנון מוקדם. כך תהיו רגועים יותר במעמד הלא פשוט הזה וככל שאתם תהיו נינוחים יותר, זוהי התחושה שתעבירו לילדים כאשר תספרו להם ויהיה להם קל יותר לעכל את הבשורה. על כן, חשבו יחד על המועד המתאים לקיום השיחה והיערכו לקראתו.
שיחה מקדימה: החלטתם מתי לספר לילדים? מצוין. עתה החליטו מה לספר להם. חשוב מאוד שתקיימו שיחה מקדימה זה עם זו לפני השיחה עם הילדים ובה תחליטו מה אתם אומרים, כיצד להתנסח ובמה אתם מסכימים שלא לשתף אותם. כבדו את הגבולות שהצבתם והקפידו על שיח נעים ומכבד מול הילדים ובכלל.
היו קשובים לתגובות: במהלך השיחה עם הילדים, הקשיבו למה שהם אומרים והתייחסו לכך. הראו להם שתגובתם מקובלת עליכם והקפידו לעטוף אותם במילים חמות ולוודא כי הם מבינים שהחלטתכם להיפרד אינה משפיעה על היותכם משפחה ועל טיב הקשר של כל אחד מהם עמכם.

להותיר את הילדים מחוץ לסכסוך

היבט חשוב נוסף של ההתנהלות מול הילדים בגירושין הוא להקפיד שלא לערב אותם במצב ביניכם ובוודאי לא לדבר בצורה לא נאותה אחד על השנייה בפניהם. במקרים רבים של גירושין, מתקשים בני הזוג לעשות את ההפרדה בין התערערות הקשר הזוגי, לבין היותם הורים ומי שסובל מכך הם כמובן הילדים אשר נוטים לא פעם להאשים את עצמם בגירושין וסבורים שהם צריכים לקחת צד בסכסוך ביניכם. אל תנסו לקבל אהדה או תמיכה מהילדים על הפגיעה שאתם חשים מבן/בת הזוג, זהו לא תפקידם ואם הנכם מתקשים וזה אך טבעי, להתמודד עם משבר הפרידה, פנו למשפחה, לחברים ואף לייעוץ מקצועי , אך בשום אופן אין לערב את הילדים בכך.

 

כאשר הורים אינם מקפידים להותיר את הילדים מחוץ לסכסוך, הם פוגעים בתחושת הביטחון שלהם ומאלצים אותם להתמודד עם הרגשות של ההורים ולא שלהם עצמם. ככל שתקפידו לעשות את ההפרדה בין סיומו של הקשר הזוגי לבין המשכו של הקשר ההורי, כך תוכלו לתפקד טוב יותר כהורים ולספק לילדכם סביבה יציבה ונעימה לגדול בה, למרות הגירושין. שימו לב כי טיב התקשורת ביניכם חשוב תמיד, אך בפרט אם אתם מעוניינים במשמורת משותפת על הילדים. במקרה כזה, תפגשו אחד את השני בכל שבוע ותידרשו לשיתוף פעולה הדוק וקבלת החלטות יחד. על כן, כדי שהסדר זה יצליח ויטיב עם הילדים וכדי לקבל את אישורו של בית המשפט להסכם, תהיו מוכרחים לשים בצד את הכעסים מהגירושין ולהתנהל בצורה טובה ומכבדת אחד עם השנייה.

 

חווים קושי אישי? כלכלי? פנו לייעוץ מקצועי

הליך הגירושין הוא חוויה לא פשוטה וקשה להתמודד איתה לבד. לכן, אם אתם חשים צורך בכך,

אל תהססו ופנו לעזרה מקצועית מתאימה. בדיוק כפי שלא תחשבו לרגע לעבור את הליך הגירושין ללא ליווי משפטי צמוד של עורך דין מומחה, הרי שאין כל סיבה להימנע מסיוע של אנשי מקצוע נוספים כדי לצלוח את הגירושין בצורה טובה ככל האפשר. כך למשל, אם הפרידה הותירה בכם תחושות של בלבול, כעס, בדידות, חשש מפני זוגיות חדשה בעתיד, כדאי לפנות לטיפול אישי, אם אצל פסיכולוג ואם במסגרת אלטרנטיבית אחרת שמתאימה לכם. מלבד תחושת ההקלה שבשיתוף, זוהי הזדמנות טובה לעבד את הכאב, להסתגל לשינוי שחל בחייכם ולקבל תובנות משמעותיות אשר יסייעו לכם להמשיך הלאה. בהקשר זה גם חשוב לציין כי התמודדות אישית טובה יותר של כל אחד מבני הזוג עם הפרידה, באמצעות טיפול אישי, תאפשר להם להתנהל אחד מול השנייה בצורה טובה ומכבדת יותר. באופן הזה ניתן  לשמור על מערכת יחסים הורית תקינה ולהעניק לילדים סביבה אוהבת ויציבה.

 

מה בדבר ייעוץ כלכלי? הליך הגירושין מלווה בדרך כלל בשינוי כלכלי משמעותי, משבני הזוג אשר חיו תחת קורת גג אחת וניהלו משק בית משותף, חיים כעת בבתים נפרדים. כמו כן, לאב נוסף, מלבד תשלום שכר דירה או משכנתא, גם תשלום עבור מזונות הילדים. כדי לא להיקלע לחובות ולהסתגל למציאות הכלכלית החדשה לאחר הגירושין, כדאי לקבל ייעוץ מקצועי, אשר יעניק לכם כלים פרקטיים להתנהלות כלכלית נכונה.

 

גירושין בהסכמה – הדרך הטובה ביותר

במסגרת הליך הגירושין, ישנן סוגיות משפטיות שיש להתייחס אליהן: סידור הגט, משמורת הילדים, מזונות וחלוקת הרכוש. מטבע הדברים, ברוב המקרים, בני הזוג חלוקים ביניהם באשר לנושאים הללו, אולם לפני שממהרים לפנות לערכאות, כדאי לנסות להתגרש בשיתוף פעולה. הכוונה היא לנהל דיאלוג פתוח ומשא ומתן הוגן וכנה באשר לכל סוגיה העומדת על הפרק וכך לגבש הסכמות בכל הנושאים הרלוונטיים ולחתום על הסכם גירושין. ההסכם יוגש לאישור בית המשפט ויקבל תוקף של פסק דין. חשוב מאוד כי ההסכם ינוסח על ידי עורך דין מומחה, כאשר אם יש הסכמה ביניכם לגבי הסוגיות השונות, תוכלו לפנות לעורך דין משותף ולחסוך בעלויות ואם ישנן מחלוקות משמעותיות בענייני הגירושין, על כל אחד מכם לשכור עורך דין מטעמו. הסכם הגירושין צריך להיות מקיף ולהתייחס לכל הנושאים העומדים על הפרק.

 

כך למשל, אם צברתם רכוש במהלך שנות הנישואין וישנה הסכמה לגבי אופן חלוקת הרכוש, הסכם הגירושין צריך לכלול פירוט מלא ומדויק של איזה רכוש שייך למי מכם וכיצד תבוצע העברת הבעלות. יש החלטה לגבי משמורת הילדים? התייחסות מפורטת למועדים של הסדרי הראייה וחלוקה לחופשות וחגים היא חשובה ביותר כדי למנוע חילוקי דעות ביניכם בשלב מאוחר יותר. נשמע טוב נכון? זכרו כי גירושין בהסכמה וחתימה על הסכם גירושין, מצריכים מכם נכונות לפשרה ולא תמיד תוכלו לקבל את כל מה שרציתם. אולם מנגד תזכו לוודאות משפטית שאינה קיימת בפנייה לבית המשפט, אז אתם תלויים בשיקול דעתו ובהחלטתו בעניינכם ואין כל ערובה שתצאו מרוצים.

 

פנייה לגישור

אם אתם מתקשים, כמו זוגות רבים אחרים, לגבש הסכמות בענייני הגירושין, אל תותרו ונסו לפנות להליך של גישור. זהו כלי יעיל מאוד ליישוב מחלוקות וסכסוכים, במסגרתו, אתם מקיימים פגישה או מספר פגישות עם עורך דין מגשר, אשר אינו מייצג אף אחד מכם, אלא הוא ניטרלי לחלוטין. תפקידו של המגשר הוא לסייע לכם להבין היכן טמונה המחלוקת ביניכם בכל סוגיה שעומדת על הפרק ולהציע לכם פתרונות מתאימים לפשרה הוגנת. הליך הגישור, חשוב מאוד לציין, הוא וולונטרי ולכן, בכל שלב, כל אחד מכם יוכל להפסיקו אם ירצה בכך. כמו כן, הצעות המגשר אינן מחייבות אתכם ואם הגישור לא צלח, פתוחה בפניכם הדרך לפנות לערכאות כך שלמעשה אין מה להפסיד ותוכלו רק להרוויח את סיומו המהיר והמכבד של הליך הגירושין, תוך חיסכון בזמן ובכסף.

 

החלטתם לנסות הליך של גישור? הקפידו לבחור בעורך דין מגשר מקצועי ובעל ניסיון, אשר ניחן לא רק במומחיות המשפטית בסוגיות שעל הפרק, אלא גם בנועם הליכות וביכולת אמיתית למשא ומתן ופשרה. שימו לב כי מאז יולי 2016, ישנה חובה על זוגות מתגרשים לעבור ארבע פגישות מהו"ת לפני פנייה לערכאות וחובה זו תאפשר לכם לבדוק אם יש מקום לגירושין בהסכמה ולפנות, אם תרצו בכך להליך של גישור, כפי שפורט לעיל.

 

חובת הגישור – על החוק החדש

בישראל, לא מעט זוגות מתגרשים ומרביתם מנהלים את ההליך המשפטי בערכאות, מה שהופך לא פעם את הגירושין לקשים יותר, כלכלית ואישית, הן על בני הזוג והן על הילדים. מתוך רצון לסייע לזוגות בישראל אשר החליטו להיפרד, לעבור את הליך הגירושין בצורה טובה יותר, נקבע בחוק שנכנס לתוקפו ביולי 2016, כי בני זוג העומדים בפני גירושין, מחויבים להגיש בקשה ליישוב סכסוך ולנסות להתגרש בהסכמה ורק אז, אם ההליך לא צלח, יוכלו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני.

 

מה זה אומר הלכה למעשה? שהחוק מחייב אתכם לקיים ארבע פגישות מהו"ת, ביחידת הסיוע של בית המשפט, במסגרתן יוסבר לכם אודות האפשרויות של גירושין בשיתוף פעולה. אם במהלך הפגישות הללו גיליתם כי יש פוטנציאל לגבש הסכמות ביניכם, פנו להליך של גישור, אשר יביא אתכם אל המטרה: עריכת הסכם גירושין וסיום מהיר של ההליך המשפטי. מנגד, אם התברר כי אין פתח להגיע לעמק השווה ולגשר על הפערים ביניכם, לא יהיה מנוס אלא לפנות לערכאות משפטיות